نامه عاشقانه شکسپیر به همسرش!

ویلیام شکسپیر از بزرگترین درام نویسان انگلستان بود که آثار دوران نخستین حیاتش چندان قابل توجه نبود ولی چون به مرحله استادی و تکامل رسید به خلق آثار جاویدانی توفیق یافت البته بیشتر داستانهائی که این دارم نویس خلق کرده قبلاً به صورت نیمه تاریخ یا قصه و افسانه به رشته تحریر درآمده بود از جمله نمایشنامه ‌هاملت 6 سال پیش از اینکه شکسپیر آن را به رشته تحریر و بر روی صحنه نمایش بیاورد در لندن به معرض نمایش گذاشته شد و نویسنده اش فرانسوا دوبلفورست یا ساکسو گراماتیسلامح بود البته چون آن نمایشنامه که تحت عنوان سرگذشت‌های غم انگیز بود در دست نیست تا بتوان میزان و نحوه اقتباس شکسپیر را تعیین کرد.

*****
وقتی که خاطرات گذشته در دل خاموشم بیدار می‌شوند بیاد آرزوهای در خاک رفته  آه سوزان از دل بر می‌شکم و غم‌های کهن روزگاران از کف رفته را در روح خود زنده می‌کنم.
با دیدگان اشکبار یاد از عزیزانی می‌کنم که دیری است اسیر شب جاودان مرگ شده اند.
یاد از غم عشق‌های در خاک رفته و یاران فراموش شده می‌کنم. رنج‌های کهن دوباره در دلم بیدار می‌شوند. افسرده و ناامید بدبختی‌های گذشته را یکایک از نظر می‌گذانم و بر مجموعه غم انگیز اشک‌هایی که ریخته ام می‌نگرم. و دوباره چنان که گویی وام سنگین اشک‌هایم را نپرداخته ام دست به گریه می‌زنم.
 اما ای محبوب عزیز من اگر در این میان یاد تو کنم غم از دل یکسره بیرون می‌رود. زیرا حس می‌کنم که در زندگی هیچ چیز را از دست نداده ام.
بارها سپیده درخشان بامدادی را دیده ام که با نگاهی نوازشگر بر قله کوهساران می‌نگریست.
گاه با لب‌های زرین خود بر چمن‌های سرسبز بوسه می‌زند و گاه با جادوی آسمانی خویش آب‌های خفته را به رنگ طلایی در می‌آورد.
بارها نیز دیده ام که ابرهای تیره چهره فروزان خورشید آسمان را فرو پوشیدند. مهر درخشان را واداشتند تا از فرط شرم چهره از زمین افسرده بپوشاند و رو در افق مغرب کشد.
خورشید عشق من نیز چون بامدادی کوتاه در زندگی من درخشید و پیشانی مرا با فروغ دلپذیر خود روشن کرد. اما افسوس. دوران این تابندگی کوتاه بود زیرا ابری تیره روی خورشید را فرا گرفت. با این همه در عشق من خللی وارد نشد زیرا می‌دانستم که تابندگی خورشید‌های آسمان پایندگی ندارد.

 
/ 4 نظر / 16 بازدید
نیمای دورازدیار

به یاد یار دیرین، کاروان گمگشته را مانم که هم در خواب بیند رهروان کاروانی را. ---- سلام مهربون[گل] تا شقایق هست زندگی باید کرد...

آه

چرا وقتی دونفر میرن زیر یه سقف و یه مدت از زندگیشون می گذره بعدا روشون نمیشه با هم مودب و با وقار صحبت کنن؟ دیگه احترام اول رو برای هم قایل نیستن؟ این که ایرانی نبود خب البته زیباست اما استاد نادر ابراهیمی هم عین نامه های خودش رو به همسرش چاپ کرده بود میشه در 50 سالگی همون اشتیاق اولیه رو در نوشته هاش دید × خوبه که آدمها تا از دست هم نرفتن قدر هم رو بدونن

رهایی

[گل]